Koule a kuličky 2016 aneb pétanque a skleněnky


Pražská Hanspaulka tuto sobotu ožije pradávnými společenskými hrami – hrou s velkými koulemi známé pod názvem pétanque a hrou s kuličkami docela malými – cvrnkanou. Pavel Zoufalý, mistr světa a trojnásobný mistr republiky ve cvrnkání kuliček, bude všem příchozím učitelem na výsost povolaným.

koule-a-kulicky-2016-aneb-petanque-a-sklenenky-fin

Spolek Hanspaulka a Městská část Praha 6 srdečně zvou na akci „Koule a kuličky 2016 aneb pétanque a skleněnky“. V sobotu 5. listopadu 2016 od 10 hod. bude parčík pod Hanspaulským zámečkem dočasnou mekkou všech zájemců o tyto velmi staré sporty. Akce nese podtitul „Memoriál Honzy Mařana“ na památku významného členu spolku, který celou akci vymyslel…

Pod dohledem mistra světa (2011) a trojnásobného mistra republiky (2003, 2005 a 2006) ve cvrnkání kuliček a dalších pozvaných zkušených hráčů a lektorů si návštěvníci budou moci vyzkoušet dvě klasické „kulaté hry“ – hru s velkými koulemi – pétanque a cvrnkanou s malými kuličkami-skleněnkami. Odborníci z Českého kuličkového svazu vysvětlí pravidla obou her a předvedou něco ze svého umění. Akce vyvrcholí turnajem široké veřejnosti. Hraje se za každého počasí! Koule na pétanque i kuličky si bude možné zapůjčit, kuličky si budou moci zájemci na místě i zakoupit.

Víte, že hra v kuličky skutečně patří mezi nejstarší sporty v historii lidstva? Potvrzují to archeologické nálezy – například ve starověkém Egyptě byly v hrobkách nalezeny kuličky vyrobené z oblázků. Stejné nálezy byly zaznamenány v aztéckých pyramidách či na pohřebištích původních obyvatel Severní Ameriky, které se datují do roku 100 před n. l. Nejstarší nalezená kulička pochází z Egypta a její stáří se odhaduje na 5000 let. Britské Marble Museum má ve svých sbírkách kuličky z Kréty, které pocházejí z období 2000–1700 let před n. l.

Také hra s koulemi o poznání většími má kořeny hluboko v minulosti. Pétanque se vyvinul ze hry jeu de boules, jejíž historie je mnohem bohatší, než by se mohlo zdát. Jelikož jde o relativně známou hru, která nemá nijak složitá pravidla a je rozšířená v různých formách po celém světě, nepřekvapí, že její stopa sahá až do starověkého Řecka a Říma. Řekové si s oblibou krátili čas hrou, při níž házeli kamenné koule na cíl, přičemž preferovali sílu a tvrdost. Dnešní podobě pétanque se však přibližovali více Římané. Ke hře používali dřevěné koule s kovovým pláštěm, které se snažili nablížit k nepříliš vzdálenému cíli. Hra se postupně rozvíjela, rychle se šířila po celé Evropě, až se dostala do středomořské oblasti Francie.

V roce 2016 konečně zapouštějí obě hry své kořeny i na pražské Hanspaulce.